Na czym polega odzyskiwanie danych ? Proces polegający na przywróceniu dostępu do danych zapisanych na dowolnym nośniku lub odtwarzaniu fizycznego zapisu w celu otrzymania pierwotnej struktury danych. Średnia skuteczność odzyskiwania danych wynosi 76%.
Jak się zabezpieczyć ?
- Drukować ważne dokumenty celem przechowywania, nie zdawać się tylko na formę elektroniczną.
- Dzielić twardy dysk na partycję, na partycji systemowej zazwyczaj nie powinny znajdować się żadne ważne pliki.
- Zaopatrzyć się w dobry program antywirusowy z zaporą i ochroną w czasie rzeczywistym (polecamy i stosujemy ESET Smart Security).
- Rozważyć zastosowanie technologi RAID.
- Regularnie sporządzać kopie zapasowe.
- Twarde dyski mają pewną żywotność więc lepiej wcześniej rozważyć opcję wymiany na nowy niż czekać na wystąpienie awarii. Tutaj należy zwrócić uwagę, że ceny nowych dysków są nieporównywalnie niższe niż koszty odzyskania danych z uszkodzonego nośnika.
Utrata danych może nastąpić na skutek uszkodzeń logicznych lub uszkodzeń fizycznych.
- Uszkodzenia logiczne polegają na naruszeniu integralności struktury logicznej zapisanych danych na dysku. Twardy dysk pozostaje sprawny, natomiast uszkodzenia logiczne mogą być spowodowane przerwami w dopływie prądu elektrycznego, skokami napięcia (np. niestabilny zasilacz komputerowy), atakami wirusów. Przyczynami uszkodzeń logicznych mogą leżeć również po stronie człowieka np. formatowanie dysku, uszkodzenie partycji, usuwanie plików.
- Uszkodzenia fizyczne związane są z awariami dysków na poziomie sprzętu czyli awaria elektroniki dysku lub uszkodzenia mechaniczne głowicy, silnika, talerzy itd.
Objawy zbliżającej się awarii dysku twardego:
- dysk zaczyna pracować coraz głośniej i wolniej,
- problemy z dostępem do danych np. częste niewymuszone uruchamianie się aplikacji Scandisk przed startem Windowsa.
Odzyskujemy dane z:
- dysków twardych HDD, SSD, macierzy dyskowych RAID powstałych w wyniku formatowania, fizycznego uszkodzenia dysku lub elektroniki, skasowania lub nadpisania danych przez inne pliki,
- kart pamięci i pendrive,
- nośników CD/DVD/BR.
Jak poprawić skuteczność odzyskiwania danych z Ontrack Easy Recovery
Karty pamięci w aparatach cyfrowych oraz Pendrive’y są przeważnie formatowane fabrycznie w FAT16. Kiedy próbujemy potem takiego flasha sformatować z poziomu Windows XP, często proponuje nam on formatowanie w FAT32. Poza tym, że może to doprowadzić do sytuacji, że (karta pamięci w aparacie cyfrowym) nie będzie potem widziana, albo będzie widziana jako niesformatowana, powoduje to również komplikacje w przypadku kiedy próbujemy odzyskać za pomocą EasyRecovery dane utracone w wyniku formatowania.
Może się zdarzyć, że, przy standardowych ustawieniach opcji Advanced Recovery, EasyRecovery zakończy pracę stwierdzając, że nie potrafi odzyskać żadnego pliku. W tej sytuacji pomaga użycie opcji Format Recovery, podając jako poprzedni system właśnie FAT16. Jeszcze lepsze efekty może przynieść użycie opcji Advanced Recovery, kiedy odpowiednio ustawi się opcje w zakładce Advanced Options.
W zakładce File System Scan wybieramy FAT16. Standardowo Pendrive’y i inne flashe mają tylko jedną partycję (wyjątkiem są Pendrive’y na których druga partycja jest szyfrowana – przeważnie towarzyszy im specjalna aplikacja, po zainstalowaniu której mamy dostęp do części zaszyfrowanej. Oczywiście możemy wybrać opcję File System Scan, szczególnie jeśli znamy rozmiar klastra, jaki był użyty na tej partycji.
Bardzo istotne jest ustawienie opcji Ignore FAT w zakładce Partition Settings – podczas formatowania stary FAT jest usuwany i zastępowany nowym.
Po ustawieniu tych opcji EasyRecovery spróbuje znaleźć właściwy rozmiar klastra (ewentualnie zweryfikować to co podaliśmy mu w File System Scan), rozpozna partycje i zapyta czy jest to właściwa partycja. To pytanie jest bardzo istotne – jeśli zobaczymy partycję właściwego typu (w tym wypadku FAT16) o właściwym rozmiarze, możemy potwierdzić i EasyRecovery przeszuka ją na obecność danych. Wynik powinien być conajmniej tak dobry jak przy użyciu opcji Format Recovery (jeśli opcja Format Recovery „nie pomoże” należy próbować Advanced Recovery).
Jeśli mimo to nie znaleźliśmy interesujących nas plików, pozostają dwa wyjścia:
1. Poszukać innej partycji – w pytaniu o to, czy znaleziona partycja jest partycją właściwą podany jest sektor początkowy partycji – zmieńmy go na sektor o jeden dalszy.
2. Używania opcji RAW Recovery – w wypadku kart pamięci do aparatu cyfrowego, zawierających zdjęcia, efekt powinien być zadawalający. W przypadku Pendrive’ów, gdzie często zapisuje się i kasuje dane (co w rezultacie wywołuje fragmentację), efekty mogą być gorsze (odzyskane fragmenty plików, uszkodzone pliki itd.). Należy zatem pamiętać o systematycznej defragmentacji urządzeń.
Jak odzyskać dane ?
1. Skontaktuj się z laboratorium firmy Wikmar, dzwonić pod numer telefonu 506 355 540 lub pisząc wiadomość na adres serwis@wikmar.com.pl. 2. Wypełnij formularz zamówienia (formularz możesz przesłać na adres mailowy lub dołączyć do przesyłki). 3. Przygotuj solidnie zapakowaną przesyłkę, którą możesz dostarczyć do nas na dwa sposoby:
- osobiście do serwisu,
- kurierem lub pocztą polską.
Wikmar – Serwis ul. Komorowicka 35 lok. 643-300 Bielsko-BiałaDlaczego warto u nas odzyskiwać dane ?
- bezpłatna ekspertyza bez ukrytych kosztów,
- indywidualna wycena kosztów odzyskiwania danych,
- informujemy klienta o kosztach jakie poniesie z tytułu odzyskania danych,
- dopiero po wyrażeniu zgody przez klienta odzyskujemy dane,
- klient może zrezygnować z usługi bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów, sprzęt wraca do klienta w trybie natychmiastowym,
- odzyskane dane zgrywamy na wybrany przez klienta rodzaj nośnika (dysk twardy lub nośnik DVD/BR itd.) bez dodatkowych opłat.