Najczęstsze problemy z laptopami i przypadki napraw

Najczęstsze problemy z laptopami i przypadki napraw -

Przykład 1: Laptop jest całkowicie martwy.

Kiedy podłączasz ładowarkę i wciskasz włącznik, nie ma żadnych oznak życia. Laptop nie wydaje żadnych dźwięków, kontrolki się nie świecą, ekran jest pusty i czarny itd. W skrócie laptop jest martwy.

Co możesz zrobić ?

  1. Upewnij się, że gniazdko elektryczne jest sprawne. Spróbuj podłączyć komputer do innego gniazda zasilania.
  2. Sprawdź ładowarkę.  Upewnij się, że napięcie na ładowarce nie jest za niskie. Możesz mieć ładowarkę z wyższym natężeniem prądu (A) niż zaleca producent ( laptop pobierze tyle prądu ile mu potrzeba ). Ładowarka ze zbyt małym natężeniem może nie ładować baterii i powodować problemy przy uruchomieniu laptopa.
  3. Załóżmy, że napięcie jest ok., gniazdko jest ok. W takim wypadku odłącz wtyczkę i wyjmij baterię z laptopa, zaczekaj 1-2 minuty. Wciśnij włącznik i przytrzymaj przez 30 sekund. Następnie podłącz kabel zasilający i spróbuj włączyć komputer ponownie.

Dobrze, właśnie przetestowałeś swoją ładowarkę. Jeśli zdecydujesz wymienić swoja oryginalna ładowarkę na zamiennik pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Napięcie wyjściowe wyjściowe ( V )  musi być dokładnie takie same jak w oryginale, natężenie prądu ( A ) może być równe lub wyższe.  

Jeżeli nic nie pomogło i laptop w dalszym ciągu, nie daje oznak życia, prawdopodobnie 'spaliła’ Ci się płyta główna, lub jest problem z gniazdem zasilania. Możliwe, że gniazdo zasilania zostało uszkodzone i przez to płyta główna nie dostaje zasilania z ładowarki. W takim przypadku będzie trzeba rozkręcić laptop i wymienić gniazdo zasilające w laptopie.

Wymiana gniazda zwykle wymaga odpowiedniego sprzętu do lutowania, umiejętności i doświadczenia. Nieumiejętna wymiana, może doprowadzić do wyrwania pola lutowniczego w jednej z warstw płyty, nieodwracalnie uszkadzając płytę główną.

Wymianę gniazda możesz zrobić w naszym serwisie. Cennik podany jest w zakładce Regulamin > Cennik

Przykład 2: Kiedy podłączasz ładowarkę i wciskasz włącznik, laptop włącza się i wydaje normalne dźwięki, kontrolki się zapalają ale nic się nie pojawia na ekranie.

Po pierwsze, popatrz uważnie na matrycę. Możliwe, że matryca wyświetla obraz tylko jest on bardzo słabo widoczny. Jeżeli tak faktycznie jest to  zachęcam do odwiedzenia naszego serwisu J Może to być świetlówka ( inne objawy :  różowy ekran matrycy, piszczenie z matrycy )  lub inwerter ( świetlówka nie otrzymuje zasilania i nie podświetla obrazu ).  Jeżeli nigdy wcześniej tego nie naprawiałeś to zdecydowanie odradzamy robienia tego samemu. Uszkodzić możesz matrycę, nowo kupioną świetlówkę i obudowę. . Zapraszamy do naszego serwisu laptopów. W naszej ofercie mamy matryce nowe i używane dzięki czemu  łączny koszt wymiany w naszym serwisie wychodzi bardzo atrakcyjnie i tanio.

Jeżeli nie ma obrazu na ekranie matrycy, przetestuj laptop podłączając go do monitora komputera. Podłącz monitor kablem  z laptopem portem VGA (D-SUB,DVI, HDMI) i uruchom laptop. Możesz przełączyć obraz z ekranu laptopa na ekran monitora  wciskając kombinację Fn + F4 dla laptopów HP, Fn + F5 dla Toshiba, Fn + F7 dla IBM. Pozostałe laptopy mogą mieć inne kombinacje.

Załóżmy, że monitor wyświetlił obraz z laptopa. Jeżeli tak to problem związany jest z LCD lub taśmami łączącymi matrycę z płytą główną. Można spróbować odłączyć taśmę od płyty i monitora i ją podłączyć ponownie. Najczęściej jednak jest to uszkodzona matryca lub taśma łącząca matrycę. W tym przypadku zachęcamy do odwiedzenia naszego serwisu. Montujemy nowe oraz na prośbę klienta używane matryce przez co koszt wymiany jest bardzo atrakcyjny.

Załóżmy, że zarówno monitor jak i ekran laptopa nie wyświetlają żadnego obrazu pomimo, że laptop się uruchamia. Wynika z tego, że problem nie jest związany ani z matrycą ani z taśmami.
W pierwszej kolejności sprawdź pamięć RAM. Możliwe że pamięć wypadła z gniazda i piny pamięci nie mają połączenia ze slotem na płycie głównej. W większości laptopów RAM znajduje się pod spodem laptopa i można dostać się do niego wykręcając zaślepkę. Zdarzają się jednak modele gdzie pamięć RAM ukryta jest głęboko w laptopie. W takim przypadku zapraszamy do naszego serwisu laptopów. ( aby komputer sprawnie działał powinien mieć minimum 2GB pamięci – RAM można zakupić w naszym serwisie, mamy pamięci nowe i używane wyjęte z nowych laptopów więc ceny są bardzo atrakcyjne).

Spróbuj wyjąć pamięć i włożyć ją do sąsiedniego gniazda. Spróbuj zamienić pamięć z laptopa na inną sprawną, bardzo możliwe, że pamięć w laptopie jest uszkodzona. Jeżeli posiadasz dwie pamięci w komputerze, spróbuj wyjąć raz jedną raz drugą. Możliwe że jedna z nich jest uszkodzona.

Załóżmy, że wyjęcie/włożenie pamięci nic nie dało. Laptop nadal nie wyświetla obrazu.

Wiemy więc,  że nie jest to pamięć.

Spróbuj wyjąć baterię, dysk twardy i napęd DVD i uruchom laptop bez tych komponentów. Dodatkowo, spróbuj uruchomić laptop z podłączonym kablem do monitora przez port VGA, kiedy kabel od matrycy łączący płytę główna jest wyjęty z płyty głównej. Jeżeli na ekranie monitora pojawi się obraz to znaczy że problem związany jest z wyświetlaczem panelu laptopa.

Uwaga !!! Jeżeli nie masz wprawy w rozkręcaniu laptopa to tego nie rób !!! Dostanie się do wnętrza laptopa to nie jest wykręcenie śrubek ale również zwolnienie w odpowiednich miejscach z zacisków. Robiąc to ostrym narzędziem zniszczysz obudowę !!!

Załóżmy, że wyjęcie dysku twardego, baterii i napędu DVD nie pomogło. Wyjęcie kabla z matrycy łączącego płytę główną też nie pomogło

Kontynuujemy wyjmowanie kolejnych części. Karty WiFi, karty modemowej, odłączenie klawiatury jednak. Nadal nic to nie daje. W końcu wymontowujemy płytę główną.

W konsekwencji zostało nam:

  1. Płyta główna. Jak to w większości laptopów karta graficzna jest zintegrowana z płytą główną.
  2. Procesor z radiatorem i wentylatorem chłodzącym
  3. Pamięć RAM ( sprawdzona dobrze działająca )
  4. Panel z przyciskiem zasilania
  5. Sprawna przetestowana ładowarka
  6. Kabel VGA łączący płytę główną z monitorem.

W dalszym ciągu nie mamy żadnego obrazu na monitorze. Komputer się włącza, wentylator na procesorze zaczyna się kręcić ale nadal nie ma obrazu.

W tym momencie w 95% przypadków uszkodzona jest płyta główna. Uszkodzenia procesora zdarzają się bardzo rzadko więc to musi być płyta główna.

Uszkodzenia płyty głównej mogą być bardzo różne. Oto pięć najpopularniejszych :

– Uszkodzenie mostu północnego lub południowego
– Brak zasilania procesora – uszkodzona przetwornica
– Uszkodzenie układu graficznego
– Zwarcie w linii zasilania (zwarte klucze)
– Uszkodzenie pamięci GPU (VRAM)