W skrócie o kartach graficznych
Dla przeciętnego użytkownika komputerów, nie ma znaczenia jak to się dzieje, że obraz pojawia się na ekranie. Istotne, że się wyświetla. Gorzej, jak zaczyna znikać, pojawiają się dziwne znaczki, linie czy artefakty. Mówiąc prostym językiem, karta graficzna przetwarza sygnał otrzymany z komputera na obraz, który wyświetla się na ekranie monitora. Zbudowana jest z kilku elementów, które by wyświetlać prawidłowy obraz, muszą ze sobą współdziałać i przede wszystkim każdy z nich musi dobrze funkcjonować w całym układzie graficznym.
Ogólnie wymienić można dwa rodzaje kart graficznych. Z racji swoich odmienności, do ich naprawy trzeba podejść na różne sposoby. Pierwszym rodzajem kart graficznych, są zintegrowane z procesorem. Wśród nich, mniej wydajne (współdzielące RAM systemowy, np. Intel SIS) oraz te dedykowane dla wielbicieli gier czy grafików komputerowych (NVIDIA, ATI). Drugim rodzajem są karty graficzne zewnętrzne, wkładane w port rozszerzeń (m.in. MXM, MXM3, PCI-E).
Budowa karty graficznej, czyli co się może zepsuć?
- procesor graficzny (GPU, Graphics Processing Unit), to główna jednostka obliczeniowa karty, która odpowiada za generowany obraz
- pamięć obrazu (framebuffer), to baza cyfrowych danych dotyczących obrazu
- pamięć ROM, przechowuje dane karty
- RAMDAC, jest niczym innym jak przetwornikiem analogowo-cyfrowym
- Interfejs do systemu komputerowego
- Interfejs na slocie karty graficznej
Karty graficzne by mogły prawidłowo przekazywać obraz, wymagają odpowiedniego chłodzenia. Częstą przyczyną, szczególnie wśród graczy, jest przegrzewanie się poszczególnych układów. Za chłodzenie układu graficznego odpowiedzialne jest chłodzenie pasywne. Niestety wraz z masową produkcją laptopów i spadkiem ich cen, zaczęto używać coraz tańszych podzespołów. W przypadku graczy słabe chłodzenie pasywne, równoznaczne jest z nadmiernym przegrzewaniem karty graficznej. Duże znaczenie w tym przypadku ma dbałość o laptopa i jego przegląd, co jakiś czas oraz konserwacja laptopa.
Takie objawy powinny zwrócić Twoją uwagę:
- problem z uruchomieniem systemu bądź niska rozdzielczość obrazu, przebarwienia, zazwyczaj w odcieniach różu. Oznacza to, że system nie rozpoznaje karty graficznej i pomija jej sterowniki
- brak obrazu na monitorze; przyczyną tego może być uszkodzenie procesora graficznego, uszkodzony bios, nieprawidłowo działające zasilanie
- zanik obrazu w takcie korzystania z laptopa, podział ekranu na kilka części; to jeden z najbardziej charakterystycznych i najczęstszych objawów, wskazujących na nieprawidłowo działającą kartę graficzną
- artefakty, dziwne znaczki, przekłamania obrazu; oznacza to, że uszkodzony mógł zostać procesor graficzny, pamięć ROM, nie ma komunikacji pomiędzy układami BGA, połączenie pamięci graficznej z chipsetem nie funkcjonuje właściwie
- laptop wyłącza się w trakcie użytkowania; uszkodzony może być procesor graficzny, zanieczyszczony układ chłodzenia bądź też nie działa zasilanie
- laptop w trakcie pracy zawiesza się; przyczyną tego jest nadmierne przegrzewanie się karty, spowodowane uszkodzonym układem chłodzenia, uszkodzonym procesorem graficznym bądź też awarią zasilania.
Ponad powyższe przyczyny, problem z układem graficznym może być sygnalizowany przez brak kolorów na ekranie, problemy z zainstalowaniem sterowników karty VGA, niemożność ustawienia rozdzielczości tej karty czy niedziałające wyjście TV.
Jakie masz problemy z laptopem?
- System długo się ładuje ?
- Laptop się włączył, a brak obrazu ? Słyszysz, że układ chłodzenia i pozostałe podzespoły pracują, a obraz się nie pojawia ?
- Laptop włącza się, jednak po chwili się resetuje i to się powtarza, a przy tym brak obrazu ?
- Po włączeniu laptopa słyszysz kody dźwiękowe BIOS ?
- Laptop bez powodu wyłącza się ?
- Po włączeniu laptopa, na wewnętrznym ekranie brak obrazu, a na zewnętrznym masz obraz ?
- Po włączeniu laptopa, na wewnętrznym ekranie nie masz obrazu, a na zewnętrznym jest, jednak towarzyszą mu dziwne artefakty ?
- Po włączeniu laptopa, matryca świeci w kolorze białym, a po chwili jej brzegi zaczynają przybierać ciemniejsze barwy ?
- Laptop zawiesza się przy prostych czynnościach ?
- System działa wolno ?
- Na ekranie pojawiają się dziwne komunikaty ?
- Ekran jest cały niebieski, krytyczny błąd systemu ?
- Ekran jest podzielony na kilka części ?
Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś TAK, to pora by przynieść swój laptop do serwisu bądź umówić się na wizytę z informatykiem. Jedną z przyczyn nieprawidłowo działającego laptopa, może być uszkodzony układ graficzny. Naprawa karty graficznej, wymaga umiejętności, które posiadają nasi specjaliści. Przyczyną może być karta graficzna, ale nie musi. Usterka może wynikać z wadliwie działającego układu chłodzenia. Wówczas oferowana jest przez nas naprawa chłodzenia.
Przyczyny usterek kart graficznych
Niektóre modele laptopów wykazują większe tendencje do problemów z kartami graficznymi w porównaniu z innymi. Dell z serii XPS/Inspiron, Toshiba A100/A200/A300/L500, Fujitsu Siemens Amilo, Compaq FL90/FL92, a także Hewlett Packard z serii dv, to niektóre z modeli, w których częściej występują usterki układów graficznych.
Jedną z głównych przyczyn uszkodzenia układów graficznych, jest niewłaściwie działający układ chłodzenia. Liczne zanieczyszczenia, które dostają się do wnętrza obudowy, zmniejszają możliwość obrotu powietrza, to powoduje przegrzewanie się poszczególnych komponentów, szczególnie narażony jest procesor graficzny. Przyczyną jest niewłaściwe użytkowanie laptopów. Każdy komputer przenośny powinien mieć swoje miejsce na twardej powierzchni, najlepiej, jeśli używamy podkładek chłodzących. Wielu użytkowników przez kilka czy kilkanaście godzin dziennie, trzyma laptopa na kolanach bądź miękkich powierzchniach, typu koc czy pościel. Uniemożliwiony jest wówczas właściwy obieg powietrza i poszczególne komponenty ulegają nadmiernemu przegrzewaniu się.
Grupą użytkowników, którzy szczególnie są narażeni na uszkodzenia kart graficznych, są gracze. Ich wymagania co do układu graficznego, są znacznie większe niż w przypadku osób wykonujących prace biurowe na komputerze. Podczas gry obciążany jest chipset grafiki oraz procesor. Awarie występują szczególnie w laptopach, które wyposażone są w chipset nVidia. Graficy komputerowi również mogą mieć problem z kartą graficzną, pracując po kilka czy kilkanaście godzin dziennie, jeśli komputer wyposażony został w niskiej jakości chłodzenie pasywne.
Jak naprawiamy karty graficzne?
W swojej pracy, każdy z naszych informatyków wykorzystuje nowoczesne narzędzia, stąd mogą Państwo powierzyć nam najbardziej skomplikowane naprawy. W serwisie dysponujemy między innymi: sprzętem do lutowania BGA – Zhenxun ZX-C2 BGA Rework Station, stacją lutowniczą AOYUE 2702 A+ hot air, a także wanną ultradźwiękową 22l 480W PS-80.
Posiadamy wieloletnie doświadczenie, liczne mniejsze i większe osiągnięcia. Mamy duże umiejętności i sprawnie naprawiamy układy elektroniczne. Układ graficzny jest jednym z ważniejszych elementów każdego laptopa, dlatego jego naprawę trzeba powierzyć w zaufane i bezpieczne ręce. A takich specjalistów znajdą Państwo, w naszym Serwisie Komputerowym Wikmar.